آرشیو اخبار

 بررسي علل طلاق

بررسي علل طلاق

احمد طهماسبي، كارشناس و مشاوره خانواده - LAWPRESS - محبت، تنها چيزي كه زيادش خوب است ...

و زن و مرد بايد به يكديگر محبت زيادي داشته باشند، ولي در حال حاضر زن و شوهر در خانه به يكديگر محبت ندارند، زن و مرد بايد حقوق يكديگر را رعايت كنند.
يكي از موارد عمده طلاق، ازدواج‌هاي ناموفق است، معمولاً ازدواج‌ها براساس اصول انجام نمي‌گيرد كه اين امر در خصوص افزايش طلاق مؤثر است.
ويژگي‌هاي ازدواج موفق
ازدواج‌ها بايد آگاهانه، عاقلانه، به موقع، آسان و پايدار باشد در حقيقت ازدواج ‌آگاهانه يك ازدواج موفق است و ازدواج ناموفق، ازدواج‌هاي عاشقانه و خياباني است كه ابتدا روابط بين دختر و پسر با آشنايي كوتاه به وجود آمده و بعد از مدتي با يكديگر ازدواج مي‌كنند كه اين ازدواج‌ها به طلاق منجر مي‌شود.
ازدواج در سنين پايين ازدواج ناموفق و از عوامل طلاق محسوب مي‌شود .
اگر ازدواج ناموفق باشد يا زودهنگام است يا ديرهنگام
ازدواج در سنين پايين ازدواج ناموفق و از عوامل طلاق محسوب مي‌شود؛ ازدواج بايد آسان باشد ولي در حال حاضر ازدواج‌ها سخت است و اين سخت‌گيري از سوي دختر و پسر و خانواده آنها صورت مي‌گيرد.
ازدواج تحميلي در نهايت به طلاق مي‌انجامد
نبايد خوشحال باشيم كه آمار ازدواج افزايش يافته بلكه بايد زماني احساس خوشايند داشته باشيم كه آمار طلاق پايين مي‌آيد در واقع چنانچه ازدواج‌ها بر اساس اصول بوده و پايه و اساس آن محكم باشد، ازدواج‌ها پايدار خواهد بود.
عدم شناخت كافي در بين زوجين از عوامل افزايش طلاق است
برخي از زوجين معتقدند كه نبايد داراي فرزند شوند، چرا كه ممكن است در آينده طلاق بگيرند، عدم شناخت طرفين از يكديگر از عوامل افزايش طلاق است، در حقيقت ما براي يك گواهينامه نياز به كلاس داريم ولي بسياري از دختران و پسران ما بدون گواهي‌نامه سوار ماشين زندگي شده و هر روز نيز تصادف مي‌كنند چرا كه آنها هيچ‌گونه آموزشي نديده و شناختي از يكديگر ندارند.
برخي از تفكرهاي غلطي كه به خانواده‌ها حاكم است، ازدواج‌هاي تحميلي و اجباري است به اين شكل كه معتقدند كه عقد پسر عمه و دخترعمو در آسمان‌ها بسته شده است، در واقع اين ازدواج‌ها ناخواسته و براساس علاقه نيست.
عدم مشاوره قبل از ازدواج در افزايش طلاق مؤثر است 
عدم مشاوره قبل از ازدواج در افزايش طلاق مؤثر است، درست است كه ابتداي ازدواج دختر و پسر آزمايش خون مي‌دهند ولي آزمايش فكر نمي‌دهند در واقع خون آنها به يكديگر مي‌خورد ولي فكرشان به يكديگر نمي‌خورد و در ابتدا عاشق بوده و معلوم نيست كه تا آخر به اين شكل باشند.
بايد دختران و پسران را در آموزش و كلاس‌هايي كه به عنوان آموزش قبل از ازدواج است، پخته كنيم، عنوان كرد: عدم گذشت و صبر و تحمل از عوامل افزايش طلاق است كه در حال حاضر زنان صبر و تحملشان كم شده است و طرفين با كوچك‌ترين اختلاف و دعوا به دادگاه مراجعه مي‌كنند در حالي كه ما اصلي داريم به عنوان انتخاب عاقلانه، زندگي عاشقانه و راه‌حل ماهرانه كه بايد آن را در زندگي الگو قرار دهيم.
 دخالت خانواده‌ها منجر به افزايش اختلاف و طلاق مي‌شود
 اختلاف زن و شوهر را بعد از آنها بايد تنها مشاوره متوجه شود، در حال حاضر زوجين اكثر اختلافات خود را به خانواده مي‌كشانند در واقع بايد زوجين خود دعواها را مديريت كنند و از كاه، كوه درست نكنند.
يكي از عوامل افزايش طلاق دخالت خانواده‌هاست؛ در حال حاضر با وجود ارتباطات اينترنت و موبايل، هنوز‌ دخالت شديد خانواده وجود دارد؛ همچنين وابستگي يكي از زوجين به خانواده‌‌اش به اين شكل كه دختر كاملاً وابسته به مادر و پسر وابسته به خواهرش، منجر به افزايش طلاق مي‌شود.
 نازايي از عوامل افزايش طلاق است
احترام بايد بين زن و مرد حفظ شود، نازايي يكي از عوامل افزايش طلاق است و زوجين وقتي فرزنددار نمي‌شوند سريع اقدام به طلاق مي‌كنند.
مسائل اقتصادي يكي از ديگر عوامل طلاق محسوب مي‌شود، از مسائل افزايش طلاق، آسيب‌هاي اجتماعي مانند اعتياد است.
يكي از آسيب‌هايي كه طلاق براي فرزندان طلاق ايجاد مي‌كند، آسيب‌هاي اخلاقي است؛ وقتي دست محبت پدر و مادر روي سر فرزند نباشد، معلوم نيست كه كودك چگونه تربيت مي‌شود در واقع هر كسي تكيه‌گاه مي‌خواهد و حضور پدر و مادر در خانه در تربيت فرزندان مؤثر است.
غالب كساني كه به بزهكاري كشيده مي‌شوند، فرزندان طلاق هستند
غالب كساني كه به بزهكاري كشيده مي‌شوند، فرزندان طلاق هستند، آموزش راهكار مناسبي براي كاهش طلاق است، در واقع دختر و پسر بايد قبل از ازدواج، آموزش ديده و كلاس بروند به اين شكل كه دختر و پسر قبل و بعد از ازدواج و در حين زندگي مشترك ازدواج، بايد مشاوره شوند كه متأسفانه در حال حاضر مشاوره‌ها كم است.
انتخاب همسر بايد آگاهانه بوده و از روي احساس نباشد، چنانچه دختر و پسر مقيد به مسائل ديني شوند، طلاق نيز كاهش خواهد يافت؛ همچنين قرار دادن الگو مناسب براي دختر و پسر مي‌تواند در كاهش طلاق مؤثر واقع شود.
بهترين جايگاه براي آموزش ازدواج، آموزش و پرورش است
محبت، تنها چيزي كه زيادش خوب است و زن و مرد بايد به يكديگر محبت زيادي داشته باشند، ولي در حال حاضر زن و شوهر در خانه به يكديگر محبت ندارند، عنوان كرد: زن و مرد بايد حقوق يكديگر را رعايت كنند.
آموزش بايد از سوي نهادهايي كه كارفرهنگي مي‌كنند، صورت گيرد و بهترين جايگاه براي آموزش، آموزش و پرورش است كه در حال حاضر جاي آموزش ازدواج، در مدارس خالي است و كلاس آموزش ازدواج و همسر‌يابي براي زندگي مناسب و موفق وجود ندارد كه اگر اين امر صورت گيرد، با كاهش طلاق مواجه خواهيم شد.


منبع : فارس


این خبر تابحال 4456 مرتبه مشاهده شده است.

شماره خبر:71
تاریخ درج خبر:۱۳۹۰ بيست و يکم تير
ساعت درج خبر:14:41:25
نظر خود را برای ما ارسال نمائید...
  • نام:
  • ایمیل:
  • وب سايت / وبلاگ:
  • نظر: